Operacyjne leczenie zespołu cieśni nadgarstka

Zespół cieśni kanału nadgarstka jest to specyficzny zespół objawów chorobowych spowodowany uciskiem nerwu pośrodkowego w miejscu zwanym kanałem nadgarstka.

PRZECZYNY WYSTĘPOWANIA ZESPOŁU CIEŚNI NADGARSTKA
W przypadku ciężkiego, dokuczliwego bólu operacja zespołu cieśni nadgarska staje się nieunikniona. Ból może mieć wiele przyczyn, jednakże do najczęstszych zalicza się:
• pracę związaną z obciążeniem nadgarstka – głównie długotrwałe siedzenie przy komputerze i korzystanie z tzw „myszki” która powoduje niefizjologiczne, ciągle powtarzające się ruchy – urazy powodujące przemieszczenie się kości/ścięgna i w efekcie ucisk na nerwy
• stany zapalne ścięgien
• predyspozycje organizmu spowodowane przez inne schorzenia takie jak wszelkie choroby reumatyczne (ZZSK, RZS, ŁZS), cukrzyca, niewydolność nerek a także predyspozycje genetyczne.

Na czym polega operacja cieśni nadgarstka?
Operację cieśni nadgarstka przeprowadza się w trybie ambulatoryjnym. Zabieg trwa około 0,5 godziny, a po wszystkim pacjent może wyjść do domu. Odbarczenie nerwu pośrodkowego odbywa się w znieczuleniu miejscowym, co przekłada się zarówno na czas trwania operacji, jak i komfort pacjenta podczas leczenia i w okresie rekonwalescencji. Po rekonwalescencji wskazana jest rehabilitacja. Praca z fizjoterapeutą pozwala szybciej odzyskać precyzję i dobrą jakość ruchów operowanej ręki. Ponadto podczas zajęć pacjent uczy się jak zapobiegać nawrotowi uciążliwych dolegliwości.

Ważna jest profilaktyka
Pamiętaj o regularnych ćwiczeniach rozciągających i neuromobilizacji, prawidłowe układanie rąk w trakcie pracy, dbanie o równomierne obciążanie kończyn, a także prowadzenie zdrowego, aktywnego trybu życia.

Back to top of page
Zadzwoń do nas!